RadioElektryka@Poczta.Fm

Tel: +48 572-147-631

Gg: 10335254

SERWIS ELEKTRONICZNY - RADIOELEKTRYKA SOSNOWIEC POLSKA

NIEZALEŻNA DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO - NAUKOWA KLIKNIJ NA OPIS DOKUMENTU

WWW.RADIOELEKTRYKA.GLT.PL WWW.RADIOELEKTRYKA.PRV.PL

    WWW.SERWISRADIOELEKTRYKA.5V.PL

Zakażenia, zgony i wyzdrowienia łącznie - 19 lutego 2022
Potwierdzone przypadki: 5 540 162 Ofiary śmiertelne: 109 792 Liczba ozdrowieńców: 4 824 210

Dobowa liczba zakażeń i zgonów - 19 lutego 2022
Nowe przypadki: 20 902 (w tym 2 101 ponownych zakażeń) Zgony w ciągu doby: 283 Liczba szczepień - 19 lutego
Łączna liczba szczepień: 53 003 321 W ciągu doby: 69 711 Liczba w pełni zaszczepionych: 22 089 979

Szczepienia trzecią dawką: 217 205 Szczepienia dawką przypominającą: 10 906 810

Covid-19 Dane z 22.12.2021 Zakażenia 4 000 270  Zgony 92 829  Zajęte Łóżka 23 248 73%
W pełni zaszczepieni 20 880 086

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2887485 Przypadki wyleczone 2656507
Ofiary śmiertelne 75332 Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 26 sierpnia 2021

Europejska Agencja Leków (EMA) zaktualizowała listę skutków ubocznych szczepionek firm Johnson&Johnson i AstraZeneca przeciw COVID-19. Eksperci potwierdzili, że preparat AstraZeneca może doprowadzać do rzadkiego zespołu Guillaina-Barrego. Do możliwych efektów ubocznych szczepionki AstraZeneca EMA dodała zespół Guillaina-Barrego. Jest to rzadkie schorzenie polegające na uszkodzeniu nerwów obwodowych i prowadzące do postępującego osłabienia siły mięśni. Oprócz tego do informacji o działaniach niepożądanych preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego dodano bóle nóg, ramion i żołądka oraz objawy grypopodobne. Ostrzeżenie dot. bezpieczeństwa przy podawaniu szczepionki Johnson & Johnson zaktualizowano o powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia czucia powierzchownego, szumy w uszach, biegunkę i wymioty. Zarówno AstraZeneca jak i Johnson&Johnson wykorzystują w swoich preparatach przeciw COVID-19 tzw. technologię wektorową. Dostarcza ona do organizmu fragmenty innych wirusów w celu wywołania reakcji immunologicznej. 8 września 2021 roku.

Japonia: Zgony po przyjęciu szczepionki Moderny. W partii preparatów wykryto zanieczyszczenia Koronawirus z Chin 28 sierpnia 2021
Dwie osoby zmarły w Japonii po otrzymaniu dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna, które znalazły się wśród partii wycofanej później z rynku. W niektórych preparatach wykryto bowiem zanieczyszczenia. O przypadkach zgonów poinformowało japońskie ministerstwo zdrowia. Jak poinformował resort, chodzi o dwóch mężczyzn powyżej 30. roku życia, którzy zmarli w tym miesiącu w ciągu kilku dni od otrzymania drugiej dawki szczepionki. Przyczyna zgonów jest wciąż badana.

Japonia. 1,6 mln dawek szczepionki wycofane Trzy dni temu japońskie ministerstwo zdrowia podało, że z rynku wycofano około 1,6 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi koncernu Moderna z powodu zanieczyszczenia preparatu. Kilka ośrodków szczepień poinformowało, że ampułki ze szczepionką zawierają obce substancje. Po tej decyzji rząd Japonii i Moderna oświadczyły, że nie zidentyfikowano żadnych problemów, dotyczących bezpieczeństwa ani skuteczności preparatu, a wycofanie go z rynku było tylko środkiem ostrożności. Według publicznego nadawcy NHK szczepionka Moderny była zanieczyszczona cząstkami metalicznymi.

 Nie ustalono, czy w każdej buteleczce z wycofanej partii - poza preparatem - były też niepożądane substancje. Resort zdrowia obiecał, że postara się zminimalizować braki szczepionek na rynku spowodowane wycofaniem Moderny - podaje w środę na swym portalu japoński dziennik finansowy "Nikkei". Rząd Japonii zadecydował w połowie sierpnia o przedłużeniu stanu wyjątkowego ze względu na pandemię Covid-19 w Tokio i pięciu innych prefekturach do 12 września i rozszerzeniu go na kolejne obszary kraju w związku z szerzącym się wariantem koronawirusa Delta.

Dobowa liczba zakażeń i zgonów - 26 sierpnia Nowe przypadki: 251 Zgony w ciągu doby: 3
Liczba szczepień - 26 sierpnia Łączna liczba szczepień: 35 982 397 W ciągu doby: 59 416 Szczepienia pierwszą dawką: 19 124 548

Liczba w pełni zaszczepionych: 18 569 412 Liczba dawek dostarczonych do Polski: 51 783 530

Nowy lek na COVID-19. Działa u 97 proc. chorych U ponad 97 proc. chorych na COVID-19 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) wykazano poprawę w ciągu co najmniej pięciu dni po zastosowaniu Sotrovimabu - podał resort zdrowia. Nowy lek na COVID-19 jest stosowany w kraju od dwóch tygodni. Przyjęło go ponad 650 pacjentów.

Sotrovimab to lek przeciwwirusowy oparty na przeciwciałach klonalnych, opracowany przez firmy GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology. Między 16 a 29 czerwca podano go 658 pacjentom z Covid-19, z których około 59 proc. miało 50 lat lub więcej. Chorzy otrzymujący Sotrovimab w stolicy ZEA, Abu Zabi, należą do grup ryzyka z powodu chorób współistniejących, takich jak otyłość, rak, choroby nerek, choroby płuc, choroby układu krążenia, cukrzyca, nadciśnienie i alergie. Pod koniec maja Sotrovimab został również zatwierdzony do użytku w sytuacjach awaryjnych przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Stosowany w ciężkich przypadkach Zgodnie z zaleceniami producentów leku, jest on przeznaczony do leczenia łagodnego do umiarkowanego Covid-19 u osób w wieku od 12 lat. W Stanach Zjednoczonych nie jest dopuszczony do stosowania u pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19 lub wymagających tlenoterapii.
Emirackie ministerstwo zdrowia poinformowało tymczasem, że Sotrovimab stosowany jest w tym kraju w ciężkich przypadkach Covid-19 u dorosłych, kobiet w ciąży i dzieci w wieku powyżej 12 lat, u których występuje ryzyko pogorszenia objawów. Abu Zabi, było pierwszym miastem na świecie, które otrzymało dostawę Sotrovimabu w połowie czerwca - podała wówczas państwowa agencja prasowa WAM. Wcześniejsze badania laboratoryjne sugerowały, że środek działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa. Sotrovimab należy do klasy leków zwanych przeciwciałami monoklonalnymi, które naśladują naturalne przeciwciała wytwarzane przez organizm w celu zwalczania infekcji.

28 czerwiec 2021 rok. W ciągu minionej doby wykonano w Polsce 58 414 szczepień. Łączna liczba szczepień wykonanych w kraju wynosi 28 447 379, w tym 12 682 542 to osoby w pełni zaszczepione. Do tej pory zutylizowano 25 956 dawek szczepionki. W 12 175 przypadkach odnotowano niepożądane odczyny poszczepienne. Śmierć medyków Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 231 lekarzy, 185 pielęgniarek, 50 dentystów, 22 położnych, 19 farmaceutów, 6 ratowników, 6 diagnostów i 5 fizjoterapeutów - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Zestawienie, obrazujące stan z 21 czerwca br., pokazuje, że od początku epidemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto m.in. u 72 410 pielęgniarek, 29 433 lekarzy, 11 094 fizjoterapeutów, 7207 położnych, 3630 farmaceutów, 3628 ratowników medycznych, 3281 dentystów i 2548 diagnostów laboratoryjnych.

Izrael potwierdza, że połowa zarażonych wariantem Delta koronawirusa to osoby zaszczepione. Wirus SARS-CoV-2, który wywołał pandemię COVID-19, nieustannie mutuje. Nowe warianty mogą różnić się zarówno zdolnością infekowania człowieka, charakterystycznymi objawami, jak i ciężkością przebiegu schorzenia. Ostatnio uwaga epidemiologów zwrócona jest w kierunku nowego wariantu Delta, który szybko rozprzestrzenia się na kolejne kraje. Zgodnie z raportem WHO opublikowanym 22 czerwca 2021 roku wariant Delta wykryto już w 85 krajach na całym świecie, a nowe zachorowania w kolejnych regionach są nieustannie zgłaszane.

Najważniejsze cechy wariantu Delta to:  wysoka zakaźność – szacuje się, że jest o 60% wyższa od innych typów koronawirusa. Współczynnik reproduktywności wariantu Delta wynosi 8,0, co oznacza, że teoretycznie 1 chora osoba może zarazić 8 kolejnych. Dla porównania na początku pandemii współczynnik ten wynosił 2,5-3,0. Odnotowano również wyższą ilość wirusowego RNA w próbkach pobieranych od pacjentów, a wysokie stężenie wirionów utrzymywało się dłużej niż przy zakażeniach innymi typami koronawirusów. Oznacza to większe prawdopodobieństwo wniknięcia przez drogi oddechowe ilości patogenu wystarczającej do wywołania infekcji. cięższy przebieg choroby – WHO ostrzega przed potencjalnie zwiększonym ryzykiem hospitalizacji po zakażeniu wariantem Delta. Singapurskie badania potwierdziły wyższe prawdopodobieństwo konieczności podania tlenu, hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii oraz śmierci w wyniku choroby. Ryzyko powikłania w postaci zapalenia płuc jest 1,8 razy wyższe w porównaniu do innych odmian koronawirusa. mniejsza skuteczność szczepionek – uważa się, że szczepienie nadal może uchronić przed cięższym przebiegiem schorzenia, jednak nie zapobiega zachorowaniu. Zakażenie nowym wariantem wirusa obniża skuteczność przebytej wakcynacji. Według różnych źródeł w przypadku szczepionki Pfizer BioNTech-Comirnaty skuteczność spada do poziomu 83-88% oraz do 60-67% dla preparatu Astra-Zeneca. Należy pamiętać, że pełne działanie ochronne uzyskamy, gdy upłyną dwa tygodnie od przyjęcia drugiej dawki szczepionki.  

Objawami wspólnymi dla wszystkich wariantów wirusa SARS-CoV-2 są: gorączka, suchy kaszel, ból głowy, ból gardła, katar. Warto podkreślić, że charakterystyczna dla starszych odmian wirusa utrata węchu lub smaku nie występuje w zakażeniu wariantem Delta. Rzadziej też infekcję rozpoczyna wysoka gorączka. W Wielkiej Brytanii za pomocą aplikacji ZOE COVID zebrano dane dotyczące objawów zgłaszanych przez osoby chore. Wynika z nich, że znaczna część przypadków może wyglądać jak zwykłe przeziębienie, zwłaszcza jeśli chodzi o młodsze grupy wiekowe. Zainfekowane osoby z lekkimi objawami prowadzą normalny tryb życia i nie unikają kontaktów społecznych, przez co ten groźny wariant wirusa rozprzestrzenia się jeszcze szybciej. W przebiegu COVID-19 wywołanego wariantem Delta mogą dodatkowo występować: objawy ze strony układu pokarmowego: biegunka, ból brzucha, mdłości, wymioty, brak apetytu, ciężkie zapalenie migdałków, zaburzenia słuchu, zakrzepica.

Koronawirus Delta – możliwe powikłania Indie stanowią obecnie największe źródło informacji na temat przebiegu zakażenia nowym wariantem koronawirusa Delta. Istotnym powikłaniem choroby jest mukormykoza, inaczej nazywana czarną grzybicą. Do tej pory zdiagnozowano tam już ponad 14 tysięcy przypadków tego groźnego schorzenia. Wywołuje go szeroko rozpowszechniony w środowisku grzyb z rzędu Mucorales, który znajdziemy np. w glebie oraz w rozkładających się warzywach i owocach. Nie jest on niebezpieczny dla osób zdrowych. Do tej pory atakował zwykle diabetyków, pacjentów chorych na nowotwory, leczonych dużymi dawkami doustnych sterydów oraz z upośledzeniem układu odpornościowego (np. z HIV/AIDS). Pierwsze objawy czarnej grzybicy pojawiają się u ozdrowieńców po około 2 tygodniach od wyzdrowienia i są to: zatkane zatoki, krwawienie z nosa, obrzęk, zaczerwienienie i ból wokół nosa i/lub oczu, gorączka, kaszel i duszności, opadanie powiek, zaburzenia widzenia, czarne plamy na skórze wokół nosa, krwawe wymioty.

Choroba może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku, a w połowie przypadków kończy się śmiercią. Oprócz ogólnego osłabienia odporności przyczyną tego powikłania może być częstsze występowanie w przebiegu COVID-19 objawów ze strony układu pokarmowego (np. biegunka), co zaburza florę bakteryjną jelit. W leczeniu mukormykozy stosuje się wysokie dawki antybiotyku przeciwgrzybiczego – amfoterycyny B. Drugą opcją terapeutyczną jest izawukonazol lub pokakonazol podawane dożylnie lub w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Niekiedy zachodzi również konieczność interwencji chirurgicznej. Wariant Delta koronawirusa jest odpowiedzialny także za wzrost innych rodzajów infekcji grzybiczych – częściej spotykanej kandydozy oraz bardzo rzadkiej żółtej grzybicy. Ta ostatnia jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ daje niespecyficzne objawy (osłabienie, utrata apetytu, spadek masy ciała), a tylko wczesne wykrycie daje szansę na efektywne leczenie.

Epidemiolodzy ostrzegają, że najprawdopodobniej wariant Delta nie będzie ostatnią mutacją koronawirusa. Sytuacja jest dynamiczna i chociaż w Polsce trzecią falę mamy już za sobą, pandemia na świecie wciąż trwa. Nie należy jednak wpadać w panikę, ale przede wszystkim wdrażać działania profilaktyczne, do których należy częste mycie rąk, wietrzenie zamkniętych pomieszczeń, unikanie zatłoczonych miejsc, noszenie maseczki i szczepienia ochronne.

Ponad miliard dawek szczepionek J&J dla ubogich krajów i odbudowa świata po pandemii. Decyzja państw G7 Przywódcy państw grupy G7 zgodzili się na przekazanie ponad miliarda dawek szczepionek przeciw COVID-19 uboższym krajom poprzez program COVAX lub bezpośrednio - poinformował brytyjski premier Boris Johnson w niedzielę podczas konferencji prasowej kończącej szczyt. Liderzy G7 zobowiązali się również do "wspólnej odbudowy świata po pandemii koronawirusa". Wcześniej stacje BBC News i Sky News podały, powołując się na nieopublikowany jeszcze komunikat ze szczytu, że zawarty w nim jest zapis mówiący o tym, iż przywódcy zobowiązali się do przekazania w ciągu roku co najmniej 840 milionów dawek. W piątek w małej miejscowości Carbis Bay w brytyjskiej Kornwalii rozpoczął się trzydniowy szczyt przywódców państw grupy G7. To pierwszy szczyt od czasu wybuchu pandemii, podczas którego prezydenci i szefowie rządów spotkają się osobiście, a nie w formie wideokonferencji. To także pierwszy szczyt z udziałem nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena oraz najprawdopodobniej ostatni dla kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu G7 Stany Zjednoczone zapowiedziały kupienie 500 mln dawek szczepionki firmy Pfizer i przekazanie ich uboższym krajom, a Wielka Brytania - przekazanie ze swoich nadwyżek co najmniej 100 mln dawek. Liderzy grupy G7 zobowiązali się do "wspólnej odbudowy świata po pandemii koronawirusa" - głosi opublikowany komunikat końcowy. Pula wzrosła do ponad 2 mld dawek W dokumencie wymieniono sześć głównych obszarów działań. Przywódcy zobowiązali się do wzmocnienia wysiłków na rzecz zakończenia obecnej pandemii i zapobiegania przyszłym, do kontynuowania wspierania gospodarek w wychodzeniu z kryzysu, do wspierania bardziej wolnego i sprawiedliwego handlu ze sprawiedliwszym systemem podatkowym, do zapobiegania zmianom klimatycznym, w tym do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., do pomocy w inwestycjach infrastrukturalnych w krajach rozwijających się oraz do wspierania na świecie wspólnych wartości, takich jak demokracja, równość czy prawa człowieka.
W sprawie podzielenia się szczepionkami przeciw Covid-19 z krajami uboższymi, w komunikacie napisano o miliardzie dawek w ciągu następnego roku, co, jak podkreślono, zwiększy dotychczas podjęte zobowiązania do ponad 2 miliardów dawek.

Badacze z Mediolanu: Promieniowanie słoneczne zabija SARS-CoV-2 Światło słoneczne, zwłaszcza promienie UVA i UVB zabijają wirusa SARS-CoV-2 w ciągu kilku minut - twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Mediolanie i włoskiego Instytutu Astrofizyki. Ich zdaniem w ten sposób można wyjaśnić sezonowość eskalacji koronawirusa. Rezultaty prac badaczy zostały zamieszczone na portalu MedRxiv, który zastrzega, że jego publikacje należy traktować jako wstępne ustalenia, a nie potwierdzone tezy naukowe. "Nasze ustalenia - zaznaczyli autorzy raportu - wskazują na to, że promieniowanie słoneczne docierające na powierzchnię Ziemi może całkowicie dezaktywować w ciągu kilku minut SARS-CoV-2 w stężeniu podobnym do tego, jakie występuje w ślinie". To według włoskich naukowców "potwierdza rolę światła słonecznego w odkażaniu zewnętrznych powierzchni i mogłoby przyczynić się do wyjaśnienia sezonowości tego wirusa".

Pasożyt, który może zaatakować każdego. Iwermektyna to lek zwalczający choroby pasożytnicze u zwierząt i ludzi; jest tani i dostępny bez recepty. Przez lata może nie dawać objawów. Zdarza się, że pacjenci są leczeni na inne schorzenia, bo tasiemca wykrywa tylko jedno badanie. Środek antypasożytniczy lekiem na COVID-19 Objawy zależą od rodzaju pasożyta oraz od tego, gdzie się umiejscowił. Przede wszystkim musimy zachować czujność i nie przegapić objawów, które mogą sygnalizować obecność w naszym ciele tego "pasażera na gapę". Pasożyty układu pokarmowego to problem zdrowotny, który może być trudny do rozpoznania. W przypadku tasiemca charakter symptomów uzależniony jest od umiejscowienia pasożyta, szczególnie jego larw. Tasiemcem można zarazić się, spożywając surowe lub niedogotowane mięso. Głównym źródłem jaj i larw tasiemca jest mięso wieprzowe i wołowe, ale też surowe ryby. Z ryzykiem pojawienia się tasiemca w przewodzie pokarmowym powinni zatem liczyć się miłośnicy tatara oraz sushi. W celu wykrycia lub wykluczenia tasiemczycy należy wykonać badanie kału na pasożyty. Po skierowanie na takie badanie powinniśmy udać się do lekarza.

Ponad 20 mln szczepień w Polsce W Polsce podano dotąd 20 084 619 zastrzyków ze szczepionką przeciw COVID-19. 1 czerwca 2021 roku.

Korea Południowa: 20 tys. żołnierzy odmówiło przyjęcia szczepionki. "Obawa o skutki uboczne" 30.04.2021
Południowokoreańska armia zaczęła w tym tygodniu szczepienia członków personelu powyżej 30. roku życia. Spośród 126 tys. osób spełniających kryteria na szczepienie zapisało się jednak tylko 105 tys. Oznacza to, że ponad 20 tys. żołnierzy i cywilnych pracowników sił zbrojnych odmówiło przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca.

15,5 tys. doniesień o skutkach ubocznych Jak dotąd w skali kraju pojawiło się 15,5 tys. doniesień o skutkach ubocznych. 98,1 proc. z nich dotyczyło łagodnych objawów, takich jak bóle mięśni i gorączka. Zgłoszono 73 zgony osób, które zostały zaszczepione na COVID-19, ale nie wykryto związków pomiędzy ich śmiercią a szczepionkami - podał Yonhap.

Ryzyko zakrzepicy Hiszpania wydłuża przerwę w szczepieniu AstraZenecą Ministerstwo zdrowia Hiszpanii podało, że przerwa pomiędzy pierwszym a drugim szczepieniem preparatem przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca będzie wydłużona o cztery tygodnie. Jak poinformował w komunikacie resort zdrowia, wydłużenie z 12 do 16 tygodni okresu pomiędzy szczepieniami ma związek z koniecznością wypracowania jednolitych dla całego kraju działań dotyczących podawania preparatu AstraZeneca. Ryzyko zakrzepicy Ministerstwo wskazało, że wśród służb medycznych poszczególnych wspólnot autonomicznych kraju nie ma jednomyślności co do sposobu podawania drugiej dawki. Rozbieżności pojawiły się po tym, jak Europejska Agencja Leków stwierdziła w kwietniu, że choć szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna, to jednak w bardzo rzadkich sytuacjach może powodować ryzyko pojawienia się zakrzepicy. Kolejną trudność w opracowaniu wspólnej strategii szczepień stanowi fakt, że w kwietniu zakazano szczepienia preparatem osób, które nie ukończyły 60. roku życia. Tymczasem wśród dotychczas zaszczepionych AstraZeneką dominują obywatele Hiszpanii w przedziale wieku 18-55.

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2880000 Przypadki wyleczone 2650000 Ofiary śmiertelne 74979
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 28 czerwca 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2877469 Przypadki wyleczone 2648504 Ofiary śmiertelne 74573
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 13 czerwca 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2872283 Przypadki wyleczone 2639689 Ofiary śmiertelne 73745
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 31 maja 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2861351 Przypadki wyleczone 16812136 Ofiary śmiertelne 72500
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 20 maja 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2829196 Przypadki wyleczone 2563079 Ofiary śmiertelne 69866
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 8 maja 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2792142 Przypadki wyleczone 2496810 Ofiary śmiertelne 67502
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 30 kwietnia 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2731256 Przypadki wyleczone 2380787 Ofiary śmiertelne 64168
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 22 kwietnia 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2642242 Przypadki wyleczone 2238638 Ofiary śmiertelne 60612
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 15 kwietnia 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2499507 Przypadki wyleczone 2076504 Ofiary śmiertelne 56659
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 8 kwietnia 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2321717 Przypadki wyleczone 1861925 Ofiary śmiertelne 53045
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 31 marca 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 2036700 Przypadki wyleczone 1640050 Ofiary śmiertelne 49159
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 20 marca 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1811036 Przypadki wyleczone 1503353 Ofiary śmiertelne 45599
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 9 marca 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1706986 Przypadki wyleczone 1422829 Ofiary śmiertelne 43769
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 28 lutego 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1631727 Przypadki wyleczone 1372326 Ofiary śmiertelne 42077
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 20 lutego 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1583621 Przypadki wyleczone 1336467 Ofiary śmiertelne 40709
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 13 lutego 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1550255 Przypadki wyleczone 1307161 Ofiary śmiertelne 39087
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 7 lutego 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1489512 Przypadki wyleczone 1246267 Ofiary śmiertelne 36054
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 27 stycznia 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1438914 Przypadki wyleczone 1187719 Ofiary śmiertelne 33407
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 18 stycznia 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1390385 Przypadki wyleczone 1138126 Ofiary śmiertelne 31264
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 12 stycznia 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1322947 Przypadki wyleczone 1069554 Ofiary śmiertelne 29161
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia Stan na: 4 stycznia 2021

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1239998 Przypadki wyleczone 975876 Ofiary śmiertelne 26752
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 25 grudnia

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1202700 Przypadki wyleczone 938269 Ofiary śmiertelne 25397
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 20 grudnia

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1135676 Przypadki wyleczone 858895 Ofiary śmiertelne 22864 Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 13 grudnia

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 1041846 Przypadki wyleczone 666413 Ofiary śmiertelne 19359
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 4 grudnia

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 819262 Przypadki wyleczone 381800 Ofiary śmiertelne 12714
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: Dane z 20 listopada

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 665547 Przypadki wyleczone 267580 Ofiary śmiertelne 9499
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: Dane z 13 listopada

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 521640 Przypadki wyleczone 200510 Ofiary śmiertelne 7636
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: Dane z 7 listopada

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 362731 Przypadki wyleczone 140280 Ofiary śmiertelne 5631
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: Dane z 31 października

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 253688 Przypadki wyleczone 112619 Ofiary śmiertelne 4438
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: Dane z 25 października

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 125816 Przypadki wyleczone 80302 Ofiary śmiertelne 3004
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 11 października

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 102080 Przypadki wyleczone 73552 Ofiary śmiertelne 2659
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 5 października

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 88636 Przypadki wyleczone 68420 Ofiary śmiertelne 2447
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 28 września

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 79240 Przypadki wyleczone 64302 Ofiary śmiertelne 2293
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 20 września

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 73650 Przypadki wyleczone 59725 Ofiary śmiertelne 2182
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 12 września

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 70387 Przypadki wyleczone 52346 Ofiary śmiertelne 2120
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 5 września

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 66870 Przypadki wyleczone 46192 Ofiary śmiertelne 2033
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 30 sierpnia

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 61762 Przypadki wyleczone 41661 Ofiary śmiertelne 1955
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 23 sierpnia

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 56684 Przypadki wyleczone 39130 Ofiary śmiertelne 1877
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 16 sierpnia, godz. 10:35

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 51791 Przypadki wyleczone 36691 Ofiary śmiertelne 1807
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 9 sierpnia, godz. 10:30

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 46894 Przypadki wyleczone 34709 Ofiary śmiertelne 1731
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 2 sierpnia, godz. 10:30

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 43065 Przypadki wyleczone 32753 Ofiary śmiertelne 1671
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 26 lipca, godz. 10:45

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 40104 Przypadki wyleczone 30292 Ofiary śmiertelne 1624
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 19 lipca, godz. 10:30

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 37891 Przypadki wyleczone 27148 Ofiary śmiertelne 1571
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 12 lipca, godz. 11:10

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 35719 Przypadki wyleczone 23127 Ofiary śmiertelne 1512
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 4 lipca, godz. 10:30

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 33714 Przypadki wyleczone 19972 Ofiary śmiertelne 1435
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 27 czerwca, godz. 10:40

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 31620 Przypadki wyleczone 16181 Ofiary śmiertelne 1346
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 20 czerwca, godz. 10:35

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 29392 Przypadki wyleczone 14104 Ofiary śmiertelne 1247
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 14 czerwca, godz. 10:30

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 26249 Przypadki wyleczone 12855 Ofiary śmiertelne 1155
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 7 czerwca, godz. 10.00

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 23155 Przypadki wyleczone 10692 Ofiary śmiertelne 1051
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 29 maja, godz. 17:33
Koronawirus w Polsce. Potwierdzone zakażenia 23376 Przypadki wyleczone 11016 Ofiary śmiertelne 1051
Źródło danych: Ministerstwo Zdrowia/WHO Stan na: 30 maja, godz. 10:00

 


Koronawirus w Polsce. Data: 30.04.2021


Koronawirus w Polsce. Data: 20.02.2021


Koronawirus w Polsce. Data: 20.11.2020


Koronawirus w Polsce.
Data: 31.10.2020


Koronawirus w Polsce. Data: 25.10.2020


Koronawirus w Polsce.
Data: 05.10.2020


Koronawirus w Polsce. Data: 12.09.2020


Koronawirus w Polsce. Data: 23.08.2020


Koronawirus w Polsce.
Data: 09.08.2020


Koronawirus w Polsce.
Data: 27.07.2020


Koronawirus w Polsce. Data: 12.07.2020


Data: 04.07.2020

Data: 27.06.2020

Data: 20.06.2020

Data: 07.06.2020

Data: 14.06.2020

Data: 30.05.2020

Koronawirus mapa świata – nowe przypadki Aktualizacja mapy i danych dotyczących nowych przypadków koronawirusa na świecie: 13 czerwca 2021

Szacunkowa łączna liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: 176 000 000
Oficjalna łączna liczba osób zakażonych w Polsce: 2 880 000
Liczba zgonów z powodu koronawirusa na świecie: 3 800 000
Globalna liczba wyzdrowień z COVID-19: 175 668 875

Szczepienia na całym świecie: 2 328 012 271

  Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że w piątek 9 października 2020 roku odnotowano rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem na świecie: 383 779 nowych przypadków w ciągu doby. Tego dnia w samej Europie zarejestrowano blisko 100 000 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, co stanowi jak dotąd, najwyższą łączną liczbę nowych przypadków w tym regionie. Jak szacują eksperci z WHO – na całym świecie zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 zostało już blisko 90 milionów osób. 26 marca 2020 roku Stany Zjednoczone stały się państwem z największą liczbą wykrytych przypadków COVID-19 na świecie. W styczniu 2021 roku liczba potwierdzonych przypadków na terenie USA przekroczyła łącznie 20 milionów. Pewnym optymizmem napawają doniesienia z Chin i Azji, gdzie udało się opanować pandemię. Sytuację udało się okresowo ustabilizować w większości państw Unii Europejskiej i w Polsce, choć w ostatnich tygodniach ponownie obserwujemy efekt skrzywienia krzywej przyrostu nowych zachorowań, co obrazuje powyższa mapa koronawirusa na świecie. Eksperci obawiają się gwałtownego przyrostu i nadciągającej trzeciej fali zachorowań na koronawirusa. Aktualna mapa koronawirusa na świecie wskazuje, że najtrudniejsza sytuacja występuje na początku 2021 roku na terenie Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Indii, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Mapa interaktywna - Click
https://gisanddata.maps.arcgis.com

Mapa bing.com - Click

  Przedłużenie zasad bezpieczeństwa do 25 kwietnia środa, 14 kwiecień 2021. Wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19. Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. Od 19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami. Przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Uruchamiamy Punkty Szczepień Powszechnych, żeby proces ten przebiegał jeszcze szybciej. Mamy nadzieję, że producenci wywiążą się z deklaracji i do końca wakacji uda się zaszczepić w Polsce wszystkich chętnych. Do tego czasu, do momentu wyszczepienia większej części społeczeństwa musimy nadal być bardzo ostrożni. Dlatego stale przypominamy o podstawowych zasadach: nośmy maseczki, unikajmy dużych zgrupowań, zachowujmy dystans, pamiętajmy o dezynfekcji rąk, wietrzmy pomieszczenia.

Przedłużenie obostrzeń. Opublikowano nowelizację rozporządzenia W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia, które przedłuża do 18 kwietnia obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Znalazło się w niej kilka zmian. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przedłuża obostrzenia na terenie całego kraju do niedzieli 18 kwietnia. Obostrzenia w całej Polsce. Konferencja ministra zdrowia 17 marca 2021 roku. Nowe obostrzenia w Polsce od 20 marca. Zamknięte zostaną hotele, z wyjątkiem hoteli robotniczych i "pewnych konkretnych wyjazdów służbowych", ograniczona zostanie działalność galerii handlowych w skali całego kraju. Dodał, że zamknięte zostaną kina, teatry, muzea, galerie i inne obiekty rozrywkowe. Również - jak zapowiedział minister - zamknięte zostaną baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe. Minister podkreślił jednocześnie, że obecnie podjęte przez rząd decyzje nie wprowadzają żadnych obostrzeń w przemieszczaniu się. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej. Nowe, ogólnopolskie restrykcje, będą obowiązywać od soboty 20 marca do piątku 9 kwietnia. Minister zapowiedział, że jeśli rozszerzenie obostrzeń nie spowolni trzeciej fali, kolejnym krokiem będzie lockdown.

Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej, jeśli chodzi o liczbę nowych dziennych zachorowań, wszyscy już wiemy, że ta liczba przekroczyła 25 tys. i, co najważniejsze, dynamika zachorowań w ostatnich dniach przyspiesza - powiedział. Przypomniał, że w kolejnych dniach obserwujemy dynamikę zakażeń zdecydowanie wyższą od obserwowanej w poprzednim tygodniu. Oznacza to, że mimo że byliśmy już w poprzednim tygodniu na poziomie ponad 20 tys. zachorowań, to wcale tempo wzrostu nie maleje, tylko niestety trzecia fala przyrasta i przyspiesza - zaznaczył. Wobec tej sytuacji musimy podjąć zdecydowane kroki - oświadczył minister zdrowia.

Najnowszy bilans W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że mamy 25 052 nowe, potwierdzone przypadki koronawirusa. Zmarło kolejnych 453 chorych. Jak dotąd wirusem SARS-CoV-2 zaraziły się 1 956 974 osoby. Łącznie zmarło 48 032 pacjentów. Prawie 52 proc. Polaków chce się zaszczepić przeciw COVID-19. Wśród chętnych przeważają seniorzy po 60. roku życia, mieszkańcy dużych miast oraz osoby z wyższym wykształceniem. Natomiast największy opór wykazują rodacy w wieku 30-39 lat, zamieszkali na wsiach, a także posiadający podstawowe i gimnazjalne wykształcenie. Ankietowani, gdyby mieli wybór, najchętniej przyjęliby preparat Pfizera - 29,5 proc. W dalszej kolejności wskazują Johnson & Johnson - przeszło 11 proc., firmę Moderna - prawie 9 proc., jak również AstraZeneca - ponad 3 proc. Dla nieco ponad 15 proc. nie ma znaczenia, który byłby to środek. Z kolei 29 proc. nie ma w tej kwestii wyrobionego zdania.

Nowe obostrzenia. Jakie maseczki? Zmiany dotyczące zasłaniania twarzy. Koronawirus w Polsce 24 lutego 2021 roku. Rezygnujemy z możliwości zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami - poinformował minister zdrowia. Jak dodał rzecznik MZ, dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek, a rekomendowane maseczki chirurgiczne. Obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki zostanie wprowadzony od najbliższej soboty. Minister zdrowia mówił na konferencji prasowej, że do tej pory dopuszczona była możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami. - W tej chwili chcemy zrezygnować z tej możliwości zastępowania - poinformował minister zdrowia. Przekazał, że przyłbice wciąż mogą być stosowane, ale dodatkowo, oprócz maseczki. - Przyłbice przede wszystkim zabezpieczają oczy, zabezpieczają górną część twarzy i w tym sensie przyłbice są nadal dopuszczone, ale nie jako element zastępujący maseczkę, tylko ewentualnie jako element, który jest dodatkowy - mówił szef MZ. Jak precyzował rzecznik resortu, dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek, a rekomendowane maseczki chirurgiczne. Minister zdrowia zachęcał też do stosowania aplikacji Stop Covid, która - jak mówił - pozwala w bezpieczny i zapewniający anonimowość sposób chronić się przed koronawirusem.

Wielka Brytania: Salmonella w mięsie z Polski? 22 lutego 2021 roku. Pięć osób zmarło w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie w wyniku zatrucia pokarmowego kurczakiem zawierającym bakterie salmonelli. Mięso miało pochodzić z Polski – twierdzi "The Daily Mail". Brytyjska Food Standards Agency, odpowiednik polskiego Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wycofała ze sprzedaży trzy produkty zawierające kurczaka. Mięso miało zawierać bakterie salmonelli i prawdopodobnie przyczyniło się do śmierci pięciu osób oraz kilkuset zatruć pokarmowych. Spory odsetek z nich to dzieci. Według doniesień blisko połowa zatrutych nie miała ukończonych 16 lat. Wiele z nich trafiło do szpitala. Jak pisze "The Daily Mail", feralne mięso miało pochodzić z Polski. Już na Wyspach Brytyjskich zostało przetworzone w produkty przeznaczone do szybkiego przygotowania i sprzedawania w dużych sieciach marketów: kawałki kurczaka w panierce i kotlety z piersi kurczaka.
Do zarażenia pałeczką Salmonelli dochodzi wskutek spożywania produktów zanieczyszczonych, np. odchodami zwierząt (drób, szczury, myszy), ale również po spożyciu mięsa lub mleka pochodzących od chorych zwierząt. Najczęściej zatrucie pokarmowe pojawia się, gdy jemy produkty zawierające surowe jaja, np. lody, majonez, kremy, a nawet zupki dla niemowląt. W leczeniu zatrucia salmonellą najważniejsze jest systematyczne nawadnienie organizmu chorego oraz wdrożenie odpowiedniej diety. U wielu osób wystarcza ścisła kilkudniowa dieta oraz zażycie węgla leczniczego lub Smecty (trzy razy dziennie rozpuszczone 1-2 saszetki). Antybiotyk wdrażany jest, gdy po zastosowaniu tych metod objawy w ciągu trzech dni nadal nie ustępują. Najcięższe przypadki zatrucia salmonellą wymagają hospitalizacji chorego.
Jak uniknąć salmonellowego zatrucia pokarmowego? 1. Zadbaj o to, aby potrawy które spożywasz były dobrze podgrzane, dopieczone i dogotowane (pałeczki salmonelli znikają w około 65 stopniach Celsjusza. 2. Przechowuj żywność w niskiej temperaturze. 3. Unikaj rozmrażania, a następnie ponownego zamrażania żywności. Mięso, ryby, drób - należy rozmrażać tylko przed przygotowaniem posiłku i smażeniem/gotowaniem. 4. Unikaj przechowywania w temperaturze pokojowej produktów, które są podatne na rozmnażanie bakterii, np. pasty jejeczne i rybne, tatar. 5. Surowe mięso i jajka, które przechowujemy w lodówce nie powinny mieć kontaktu z innymi produktami, np. owocami. 6. Zanim zjesz jajko, pamiętaj aby jego skorupkę umyć ciepłą wodą, a następnie włożyć na 10 sek. do wrzątku. 7. Nóż oraz deska, które służą Ci do przygotowania surowego mięsa/drobiu, umyj dokładnie i wyparz. Drewniane deski mogą być siedliskiem pałeczek Salmonelli, dlatego warto zainwestować w plastikowe. 8. Lody oraz ciasta kupuj w miejscach, które przestrzegają właściwego przechowywania produktów. 9. Nie kupuj mięsa z niewiadomego źródła. 10. Po skorzystaniu z toalety i przed przygotowywaniem posiłków pamiętaj o myciu rąk (koniecznie naucz tego nawyku swoje dzieci).

Śmierć po szczepieniu na covid. Ile osób zmarło? Polska 17 osób, Norwegia 23 osoby, Gibraltar 40 osób, Niemcy 69, Belgia 14 ... Na całym świecie pojawiają coraz liczniejsze informacje o zgonach w krótkim czasie po szczepieniach na covid, które są zgłaszane jako niepożądane odczyny poszczepienne, w skrócie NOP. W ubiegłym miesiącu władze Norwegii zgłosiły śmierć 29 starszych osób po szczepieniach. Co znamienne, taka ilość zgonów wystąpiła po zaszczepieniu zaledwie 42 tys. obywateli. U nas obecnie zaszczepiono 23 razy więcej osób, a zgonów mamy dużo mniej?

Także niewyjaśnioną zagadką są ostatnie zgony na Gibraltarze. W tamtej społeczności przez cały okres tzw. pandemii aż do czasu wprowadzenia szczepionki zmarło na covid jedynie 10 osób. Jednak po dwóch tygodniach szczepień nagle ilość zgonów lawinowo podskoczyła i zwiększyła się do 45. W Niemczech na dzień 29 stycznia zaszczepiono 1,7 mln osób, a wg danych sieci redakcyjnej RDN w kontekście zgonów po szczepieniach zgłoszono 69 osób. Belgijska Federalna Agencja ds. Leków i Produktów Zdrowotnych (FAMHP) poinformowała w ubiegłym tygodniu, że po szczepieniu zmarło tam 14 osób na 212 tys zaszczepionych.

Grypopodobne objawy wystąpiły u 150 członków personelu medycznego we Francji po podaniu szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19 - poinformowała Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM). Kilka szpitali podjęło decyzję o wstrzymaniu szczepień tym preparatem. - To syndrom grypy, któremu towarzyszą wysoka gorączka i bóle mięśni - poinformował w piątek media rzecznik związku zawodowego pielęgniarek Thierry Amouroux. Szpitale szczepiły preparatem AstraZeneca jeden oddział na dzień. Następnie około 15 proc. zaszczepionego personelu nie było w stanie przyjść do pracy. Dlatego też wiele placówek zawiesiło szczepienia AstraZeneca w celu reorganizacji - poinformował Amouroux. Szczepienie AstraZenecą wstrzymano w szpitalach w Saint-Lo, Breście, Morlaix, a także w dwóch paryskich szpitalach. Członkowie personelu medycznego, którym podano szczepionkę w tym tygodniu, mieli mniej niż 65 lat.

Szczepionka "drugiej kategorii" - Dajcie nam szczepionkę Pfizera, a nie szczepionkę drugiej kategorii - mówiła jedna z pielęgniarek na antenie stacji Europe 1 w piątek, skarżąc się na skutki uboczne szczepienia. W czwartek ANSM zgłosił ostrzeżenie dotyczące szczepionki Pfizer/BioNTech. Nagły, choć krótkotrwały skok ciśnienia krwi stwierdzono u 73 pacjentów po podaniu tej szczepionki. ANSM nadal monitoruje reakcje zaszczepionych osób.

Rząd przedłużył etap odpowiedzialności do końca stycznia 2021 roku Decyzje w sprawie przedłużenia obowiązujących obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Musimy podejmować odpowiedzialne decyzje, uwzględniając realia epidemiczne. Wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powoduje, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią. Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące zamknięcia lub ograniczenia np. niektórych branż gospodarki będą obowiązywały także po 17 stycznia – do 31 stycznia. O tym, co będzie dalej, zadecydujemy my sami. To od nas zależy, czy przedłużenie etapu odpowiedzialności umożliwi ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na znoszenie ograniczeń.

28 grudnia 2020 roku  (16:31) Ośmiu pracownikom domu opieki w Stralsundzie na północy Niemiec omyłkowo podano pięciokrotną dawkę szczepionki przeciw Covid-19. Cztery osoby trafiły do szpitala na obserwację - informuje dziennik "Bild". Jak poinformował w poniedziałek szef władz okręgu Pomorze Przednie-Rugia Stefan Kerth, cztery osoby przyjęto zapobiegawczo do szpitala na obserwację. Wykazywały one objawy grypopodobne. Okręg poinformował w komunikacie, że według informacji producenta szczepionki, koncernu BioNTech, większe dawki preparatu zostały już przebadane w testach i nie stwierdzono poważnych konsekwencji ich podania dla zdrowia. Nie zgłoszono też żadnych trwałych efektów niepożądanych. Miejscowe odczyny w miejscu zastrzyku i objawy grypopodobne są zależne od dawki, na ogół łagodne do umiarkowanych i mijają. Rzeczniczka BioNTech potwierdziła, że przebadano podawano dawki do 100 mikrogramów, po których nie stwierdzono poważnych konsekwencji. Zwykła dawka szczepionki to 30 mikrogramów. Rzeczniczka wskazała na szczegółowe informacje o produktach swojej firmy. Jak przypomniała, pierwsze zdanie ulotki informacyjnej brzmi: To jest fiolka wielodawkowa, której zawartość należy rozcieńczyć przed użyciem. Kampania szczepień przeciw koronawirusowi oficjalnie ruszyła w Niemczech w niedzielę, ale już w sobotę w ośrodku dla seniorów w Halberstadt w Saksonii-Anhalcie została zaszczepiona 101-letnia Edith Kwoizalla, a po niej około 40 innych pensjonariuszy. Zaszczepiono również 10 pielęgniarek. Rząd niemiecki opowiada się za zaszczepieniem jak największej liczby osób - także dla ochrony innych. Według ekspertów, aby opanować pandemię, konieczne jest zaszczepienie od 60 do 70 proc. populacji. Według sondażu YouGov 65 proc. Niemców zamierza się zaszczepić. Pierwsze zakażenie koronawirusem w Niemczech stwierdzono 27 stycznia 2020 roku. Od tego czasu zarejestrowano ponad 1,6 mln infekcji. Według danych berlińskiego Instytutu Roberta Kocha blisko 30 000 osób zmarło w Niemczech na Covid-19.

Uwaga! Etap odpowiedzialności, który rozpoczęliśmy 28 listopada, zostaje przedłużony do 17 stycznia. Od 28 grudnia będą obowiązywały dodatkowe ograniczenia. Zapoznaj się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa oraz sprawdź, co się zmieni. Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19. Od 28 grudnia z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 (na podstawie zaświadczenia o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19). Godzina policyjna w Sylwestra i Nowy Rok oraz inne ograniczenia związane z koronawirusem – do końca ferii Rząd w związku z epidemią koronawirusa zdecydował się na zakaz przemieszczania od godziny 19 dnia 31 grudnia do godziny 6 rano 1 stycznia. Dozwolone jest jedynie przemieszczanie się, po pierwsze, w celach służbowych lub zawodowych albo w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej, po drugie, związane z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. „Zakaz przemieszczania się” dotyczy wszelkich form transportu: pieszo, samochodem, rowerem, itp.


KLIKNIJ - NASTĘPNA STRONA COVID-19 >>NEXT>>