RadioElektryka@Poczta.Fm

Tel: +48 572-147-631

Gg: 10335254

SERWIS ELEKTRONICZNY - RADIOELEKTRYKA SOSNOWIEC POLSKA

NIEZALEŻNA DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO - NAUKOWA KLIKNIJ NA OPIS DOKUMENTU

WWW.RADIOELEKTRYKA.GLT.PL WWW.RADIOELEKTRYKA.PRV.PL

 

Rosół Przepis na najlepszy domowy rosół z kurczaka Składniki 6 porcji

1 kurczak o wadze około 2 kg lub  (2 duże uda i 1 korpus z kurczaka z szyją i skrzydełkami - ok. 2 kg mięsa). 300 g wołowiny np. antrykotu, szpondra, oczka wołowego. podroby: 10 serduszek i 5 żołądków kurzych lub 1 szyja indycza
3 litry wody 1 włoszczyzna: 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 cebula, 2 gałązki natki pietruszki, kawałek selera, pora, opcjonalnie liścia kapusty przyprawy: 1 łyżka soli morskiej, 3 ziarenka ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 4 całe ziarenka pieprzu

Przygotowanie Jeśli mamy całego kurczaka należy go pokroić na części - odciąć szyję, skrzydełka, uda. Korpus pozostawić razem z piersiami. Wszystkie części kurczaka oraz wołowinę i podroby opłukać, następnie włożyć do dużego garnka i zalać zimną wodą. Posolić i zagotować na średnim ogniu. Po zagotowaniu zmniejszyć ogień i zszumować wywar. Zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu (rosół ma tylko "mrugać") pod lekko uchyloną pokrywą przez około 1 i 1/2 godziny. W międzyczasie przygotować warzywa: marchewkę, pietruszkę i selera obrać (lub dla większego aromatu - tylko dokładnie umyć). Cebulę, pora i natkę opłukać (cebuli nie obierać, jej łuski nadadzą zupie ładnego koloru). Warzywa włożyć do rosołu i zagotować. Dodać przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy i czarny pieprz. Zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu przez około 1 godzinę lub do 1 i 1/2 godziny.
Rosół podawać gorący, z ugotowanym makaronem, posiekaną natką, pokrojoną na cienkie plasterki marchewką z rosołu oraz kawałkami mięsa z kurczaka.

Wskazówki Pyszny rosół można ugotować tylko z kurczaka już bez wołowiny i podrobów. Wystarczy dodać trochę mniej wody.
Pozostały rosół należy przecedzić, zagotować i zamknąć w słoikach. Po ostudzeniu wstawić do lodówki. Mięso i warzywa z rosołu przechowujemy oddzielnie. Następnego dnia z reszty rosołu można przygotować zupę pomidorową. Ugotowane mięso z rosołu można wykorzystać do: farszu na krokiety, pierogi z mięsem, paszteciki.

Składniki: 0,5 kg kiełbasy
400 dag pieczarek
1 kg dojrzałych pomidorów
cztery duże cebule
200 ml oleju rzepakowego
jedna zielona papryka, jedna czerwona papryka, jedna żółta papryka
sól, pieprz, słodka papryka w proszku
200 ml wody
dwie łyżki przecieru pomidorowego
dwie łyżki keczubu pikantnego
Leczo z pieczarkami dusić do miękkości.
Leczo z pieczarkami i kiełbasą podawać z bułką.
Składniki: 500 g mięsa mielonego
2 łyżki oliwy extra vergine lub innego oleju roślinnego
1 cebula, pokrojona w kostkę
3 papryki, bez gniazd nasiennych, pokrojone w kostkę
1 kg cukinii, pokrojonych w kostkę
1 papryczka chili, bez nasion, pokrojona w cienkie plasterki
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
1/2 kg pomidorów, obranych i pokrojonych w kostkę
250 ml passaty pomidorowej
świeży estragon (opcjonalnie), świeża bazylia
sól i pieprz
Leczo z cukinii z mięsem mielonym
Składniki: 2 mniejsze lub 1 dużą cebulę
kilka ząbków czosnku (ile lubisz)
2 czerwone (lub różnokolorowe) świeże papryki
1 puszkę kukurydzy
2 nieduże cukinie
300g pieczarek
1 kartonik krojonych pomidorów lub 5-6 świeżych
1 gałązkę selera naciowego
sól, pieprz do smaku
1,5 łyżeczki słodkiej papryki
1 łyżeczkę ostrej papryki (lub 0,5 łyżeczki jeśli wolisz łagodniejsze smaki, ja tam lubię na ostro)
1 łyżeczkę wędzonej słodkiej papryki
1 łyżkę majeranku
0,5 łyżeczki cząbru
2-3 listki laurowe
2 kulki ziela angielskiego
kilka ziarenek czarnego pieprzu
dużo natki pietruszki
olej roślinny do smażenia
1/3 szklanki wody
Wegetariańskie leczo z pieczarkami

Parówki w sosie musztardowym

Składniki:

- jeden bulion drobiowy z liściem laurowym i zielem angielskim
- 0,5 kg parówki drobiowe
- dwie duże łyżeczki chrzanu tartego
- dwie duże łyżeczki musztardy
- jedna duża łyżka mąki pszennej
- dwie duże łyżeczki śmietany
- jedna duża łyżka oleju
Parówki obieramy z osłonek i kroimy na mniejsze kawałeczki, obsmażamy na oleju.
W osobnym garnku gotujemy 2 szklanki wody z kostką bulionową. Dodajemy musztardę i chrzan. Zaprawiamy sos mąką rozmieszaną z małą ilością wody i śmietany. Doprawiamy do smaku jarzynką i pieprzem. Na koniec dodajemy obsmażoną parówkę i gotujemy razem 2-3 min.

KOTLETY Z GOTOWANYCH ZIEMNIAKÓW

Składniki:


- 5 dag mąki
- 1-2 cebule
- 4-5 łyżek posiekanej zieleniny
- 1,2 kg ziemniaków
- sól
- pieprz
- 2 jajka
- olej do smażenia
- bułka tarta do panierowania

Ziemniaki umyć, obrać, ugotować do miękkości w lekko osolonej wodzie. Przepuścić przez maszynkę albo przecisnąć przez praskę. Cebulę drobno pokroić, podsmażyć na oleju na złoty kolor.

Gdy ziemniaki przestygną, dodać do nich mąkę, przesmażoną cebulę, posiekaną zieleninę, jajka i kilka łyżek tartej bułki. Dodać sól i pieprz do smaku. Starannie wyrobić masę.
Z gotowej masy lekko wilgotnymi dłońmi formować niewielkie kotleciki, spłaszczać na dłoni, a następnie obtaczać je w tartej bułce. Usmażyć na złoto z obu stron na rozgrzanym oleju.


Pierożki najlepiej smakują okraszone
podsmażaną na maśle klarowanym cebulą.
Pierogi ruskie Ilość porcji: do 60 pierogów

Składniki:

- 500 g mąki pszennej np. typ 500
- szklanka gorącej wody - 250 ml
- 4 łyżki oleju - 50 ml
- pół łyżeczki soli

Składniki na farsz:
-300 g twarogu półtłustego
- jedna duża cebula
- 500 g ugotowanych ziemniaków
- po pół płaskiej łyżeczki soli i pieprzu

Dodatkowo do okraszenia pierogów:
cebula pokrojona w piórka lub szatkowana,
 


FARSZ DO PIEROGÓW RUSKICH

Obierz około 650-700 gramów ziemniaków i ugotuj do miękkości w osolonej wodzie. Odlej wodę, dokładnie osusz i zmiel ziemniaki lub ubij tłuczkiem na puree. Powinno Ci wyjść nie więcej niż 500 gramów masy ziemniaczanej. Puree odstaw do przestudzenia.  Cebulę poszatkuj drobno i zeszklij na maśle klarowanym.  Twaróg zmiel w maszynce. Możesz użyć twarogu z kubełka, jednak nawet najlepsze twarogi kubełkowe nie dorównają gęstością twarogom mielonym w domu.  Masę ziemniaczaną, zmielony twaróg, zeszkloną z masłem cebulę oraz sól i pieprz wymieszaj razem w jednej misce.

CIASTO NA PIEROGI I LEPIENIE

Przygotuj ciasto według przepisu na ciasto na pierogi ruskie.  Gotową kulę ciasta zawiń w folię i odłóż na 30 minut. Ciasto po leżakowaniu nie będzie się kurczyć podczas wałkowania. Po tym czasie ciasto odwiń z folii i podziel na 3 części. Dwa kawałki odłóż na bok.  Jeden kawałek rozwałkuj cienko na stolnicy. Wycinaj kółka. Każdą sztukę dodatkowo rozciągaj jeszcze w dłoniach. Na środek nakładaj farsz na pierogi ruskie. Pierogi składaj na pół i sklejaj boki. Pierogi układaj obok siebie na stolnicy. Aby oczekujące na gotowanie pierogi nie schły, przykryj je lekko wilgotną bawełnianą ściereczką. Każdą serię umieszczaj w garnku z osoloną, gotującą się wodą. Pierogi wyławiaj po 3-4 minutach od ich wypłynięcia na powierzchnię W ten sposób ugotuj wszystkie pierogi.

Zapiekanka z chlebem. Składniki: chleb z ziarnem, ser, pieczarki, sól, pieprz, majeranek, sos musztardowy, ketchup. Pieczarki smażymy na oleju przykryte pokrywką. Chleb smażymy w piekarniku do momentu rozpuszczenia sera.

Kotlety mielone

Składniki

1 mała bułka (najlepiej czerstwa np. kajzerka)
mleko lub woda do namoczenia bułki
1/2 kg mięsa mielonego (np. szynka wieprzowa, udziec cielęcy lub z indyka)
1 średnia cebula starta na tartce
1 jajko
1 łyżeczka soli + 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu zmielonego
około 1/4 szklanki zimnej wody
bułka tarta do obtoczenia
do podsmażenia (smalec lub masło klarowane lub olej)

Przygotowanie

Bułkę zalać mlekiem lub wodą, odstawić do namoczenia na około 10 - 15 minut.
Do większej miski włożyć zmielone mięso, startą na drobnej tarce cebulę, jajko, sól i pieprz oraz odciśniętą bułkę, wszystko dobrze wymieszać.
W trakcie wyrabiania mięsa należy dodawać po troszku zimnej wody i wyrabiać tak długo aż mięso wchłonie wodę i nie będzie przywierać do dłoni. Im dłużej wyrabiamy, tym lepsze kotlety. Masa mięsna może wydawać się dość luźna, ale dzięki temu kotlety będą delikatniejsze, mniej zbite i twarde.

 
Uformować podłużne kotlety, obtoczyć w bułce tartej i kłaść na dobrze rozgrzany olej na patelni. Po obsmażeniu z dwóch stron przełożyć kotlety do garnka lub naczynia żaroodpornego (bez przykrycia) i wstawić do rozgrzanego do 150 stopni C piekarnika, na około 15 minut. Unikniemy długiego smażenia, a kotlety będą w środku idealnie miękkie.

 
Propozycja podania

Zasmażane buraczki Mizeria Tłuczone ziemniaki: 1 kg ziemniaków, sól, 3 łyżki masła (obrane ziemniaki ugotować do miękkości, odcedzić, dodać masło i rozgnieść dokładnie praską do ziemniaków.

Bigos z kiszonej kapusty Pyszny i łatwy do przygotowania bigos z kiszonej kapusty z mięsem wieprzowym, kiełbasą, suszonymi grzybami.

Składniki 4 porcje: 500 g mięsa wieprzowego (np. karkówki), 200 g kiełbasy,
1 cebula, 2 łyżki oleju roślinnego, 3 szklanki bulionu lub wody, 30 g suszonych borowików, 2 łyżki powideł śliwkowych lub kilka suszonych śliwek, 1 jabłko (np. reneta lub antonówka) - opcjonalnie, 1 kg kiszonej kapusty, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 1 łyżka mąki, 1 łyżka masła.

Przyprawy: 1 listek laurowy, 2 ziela angielskie, 1 łyżeczka kminku, 1 łyżka majeranku.

Przygotowanie: Mięso pokroić w kostkę. Cebulę pokroić w kosteczkę i zeszklić na oleju w dużym garnku. Dodać mięso i dokładnie je obsmażyć. Wlać 2 szklanki gorącego bulionu lub wody z solą i pieprzem, zagotować. Następnie dodać połamane suszone grzyby, przykryć, zmniejszyć ogień i gotować przez ok. 45 minut. Dodać listek laurowy, ziela angielskie, kminek, majeranek, powidła śliwkowe lub posiekane śliwki, obrane i pokrojone w kosteczkę obrane jabłko i wymieszać.
Dodać odciśniętą kiszoną kapustę oraz wlać szklankę wody, wymieszać. Przykryć i gotować przez ok. 15 minut.
Kiełbasę obrać ze skóry, pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni. Dodać do kapusty i gotować przez ok. 30 minut. Pod koniec dodać koncentrat pomidorowy. Mąkę podsmażyć na suchej patelni, gdy zacznie brązowieć dodać łyżkę masła i mieszać aż masło się rozpuści. Trzymając patelnię na ogniu dodać stopniowo kilka łyżek kapusty cały czas mieszając. Przełożyć zawartość patelni z powrotem do garnka, wymieszać i zagotować.

Wskazówki: Jeśli używamy kiełbasy wiejskiej, kruchej, to nie musimy jej wcześniej podsmażać.

Kotlet schabowy: Jak przygotować perfekcyjne kotlety schabowe.

Składniki 4 porcje: 600 g schabu bez kości, sól i pieprz, do namoczenia: mleko, do obtoczenia: 2 łyżki mąki, 2 jajka, 5 łyżek bułki tartej, do smażenia: 6 łyżek masła klarowanego lub smalcu.
 

Przygotowanie: Ostrym nożem odciąć białą otoczkę z żyłki po zewnętrznej części mięsa. Pokroić na 4 plastry. Położyć na desce i dokładnie roztłuc na cieniutkie filety (mogą wyjść duże, wielkości pół talerza). Do rozbicia mięsa najlepiej użyć specjalnego tłuczka z metalowym obiciem z wytłoczoną krateczką. Filety namoczyć w mleku z dodatkiem soli i pieprzu (ewentualnie z dodatkiem kilku plastrów cebuli) przez ok. 2 godziny lub dłużej, jeśli mamy czas (można też zostawić do namoczenia na noc).

Wyjąć filety z mleka i osuszyć je papierowymi ręcznikami. Doprawić solą (niezbyt dużo, bo zalewa z mleka była już solona) i pieprzem, obtoczyć w mące, następnie w roztrzepanym jajku, a na koniec w bułce tartej. Na patelni rozgrzać klarowane masło (ok. 1/2 cm warstwa) lub smalec. Smażyć partiami po 2 kotlety, na większym ogniu, po 2 minuty z każdej strony. Następnie zmniejszyć ogień i smażyć jeszcze po ok. 3 minuty z każdej strony. Przetrzeć patelnię papierowym ręcznikiem i powtórzyć z kolejną partią, na świeżym tłuszczu. Usmażone schabowe odsączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku i podawać z ziemniakami i kapustą lub mizerią.

Propozycja podania: puree ziemniaczane / ziemniaki z wody, kapusta zasmażana / surówka z kiszonej kapusty / mizeria

Wskazówki:
Kupując mięso na dziale mięsnym, możemy poprosić o pokrojenie schabu i wystekowanie (rozbicie) w maszynie.

Ryba po grecku Rybę po grecku można podawać na ciepło lub zimno. Danie można przygotować z 2 - 3 dniowym wyprzedzeniem.

Składniki 6 porcji: 800 g filetów białej ryby (np. dorsza, morszczuka, miruny, mintaja), mrożonych lub świeżych, 1/2 kg marchewki, 150 g pietruszki, 100 g selera, 1 duża cebula, 1 mały por (biała część), 3 szklaki wrzącej wody,

przyprawy:
1 łyżeczka soli, 3 ziela angielskie, 1 listek laurowy, po 1/2 łyżeczki: pieprzu, słodkiej papryki, bazylii, oregano, 1 mały słoiczek (100 g) koncentratu pomidorowego, olej roślinny do smażenia, np. ryżowy, słonecznikowy,
natka pietruszki do dekoracji.

Przygotowanie: Ryby rozmrozić i bardzo dokładnie osuszyć papierowymi ręcznikami. Pokroić na kawałki, posypać solą, pieprzem, odłożyć. Marchewkę, pietruszkę i selera obrać i zetrzeć na jarzynowej tarce o grubych oczkach. Przełożyć do garnka i zalać wrzącą wodą, posolić. Gotować przez 15 - 20 minut pod uchyloną pokrywą. Pod koniec dodać ziele angielskie i listek laurowy. W czasie gdy warzywa się gotują można usmażyć rybę: obtaczać ją w mące i smażyć partiami na złoto na rozgrzanym oleju. Odlać trochę wywaru (około pół szklanki) i rozmieszać w nim koncentrat pomidorowy. Cebulę i pora pokroić w półplasterki i zeszklić na patelni na oleju, dodać ugotowane warzywa wraz z wywarem oraz koncentrat, wymieszać i zagotować. Doprawić do smaku solą, pieprzem, papryką, bazylią i oregano. Gorące warzywa położyć na usmażonej rybie w naczyniu szklanym lub ceramicznym. Ostudzić, przykryć i schłodzić w lodówce. Potrawę najlepiej przygotować z wyprzedzeniem, aby nabrała smaku (np. dzień wcześniej). Dodatkowo zagęszczą się soki z jarzyn. Przed podaniem udekorować natką pietruszki.

Wskazówki: Warto udać się do sklepu rybnego i kupić dobrą rybę, może być mrożona. Polecam np. mirunę.