RadioElektryka@Poczta.Fm

Tel: +48 572-147-631

Gg: 10335254

SERWIS ELEKTRONICZNY - RADIOELEKTRYKA SOSNOWIEC POLSKA

NIEZALEŻNA DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO - NAUKOWA KLIKNIJ NA OPIS DOKUMENTU

WWW.RADIOELEKTRYKA.GLT.PL WWW.RADIOELEKTRYKA.PRV.PL

 

Ogniwo Peltiera - budowa i zasada działania Ogniwo Peltiera (moduł Peltiera, również płytka Peltiera) jest półprzewodnikowym elementem termoelektrycznym, wykorzystującym zjawisko Peltiera do przekazywania ciepła. Jest złożone z dwóch równolegle osadzonych płytek ceramicznych, pomiędzy płaszczyznami których znajdują się naprzemiennie ułożone półprzewodniki typu "n" oraz "p". Półprzewodniki - wykonane
z odpowiednio domieszkowanego tellurku bizmutu, są pod względem elektrycznym połączone szeregowo - dzięki blaszkom miedzianym. Istotą modułów Peltiera są zmiany temperatury zachodzące na złączach półprzewodników (n-p lub p-n) na skutek działania prądu elektrycznego,
co ma istotne znaczenie dla celów chłodniczych.

Półprzewodnik typu "p" wykazuje w swojej strukturze brak elektronów do całkowitego "obsadzenia" górnego poziomu energetycznego, natomiast półprzewodnik typu "n" posiada ich na ten poziom zbyt wiele. W momencie przepływu prądu, dochodzi do przemieszczenia się elektronów pomiędzy poziomami energetycznymi - co w jednym przypadku wymaga dostarczenia energii (wejście na wyższy poziom energetyczny), a w innym wywołuje jej wydzielanie (spadek na niższy poziom) - w zależności od kierunku przepływu prądu. Zarówno pobierana, jak i oddawana energia jest w tym przypadku energią cieplną. Na dwóch powierzchniach modułu - górnej i dolnej - jednocześnie zachodzi pochłanianie ciepła ("zimna strona"), oraz jego oddawanie ("strona gorąca"). Ilość ciepła, jaka może zostać w ten sposób przetransportowana, zależy od natężenia przyłożonego prądu.

  Oczywiście przy przepływie prądu przez układ pewna ilość ciepła powstaje również w samym module (na skutek oporności elektrycznej powstaje tzw. ciepło Joule'a). Z tego względu każde ogniwo Peltiera posiada określoną maksymalną wydajność cieplną. Bardzo istotną cechą jest możliwość połączenia modułów, tak aby strona "zimna" kolejnego modułu przylegała do strony "gorącej" modułu poprzedniego, co pozwala uzyskać większą wydajność.

Uwzględniając ciepło powstające wskutek oporu prądu elektrycznego, które również jest odprowadzane na stronę "gorącą", połączeń takich dokonuje się najczęściej w sposób piramidalny - tak aby ostateczna powierzchnia oddająca ciepło była większa niż powierzchnia je pochłaniająca. Połączenie modułów jest, pod względem zwiększenia wydajności, istotną alternatywą zwiększania natężenia przepływającego przez układ prądu. Ze względu na dużą ilość skondensowanej energii cieplnej (o mocy od 10W do nawet 400W) wydzielającej się ze strony "gorącej", zaleca się zastosowanie radiatorów. Właściwe jest również stosowanie odpowiedniej pasty termoprzewodzącej. Zastosowanie tych dwóch czynników ma szczególne znaczenie przy łączeniu ogniw, ze względu na kumulację energii na kolejnych poziomach. Standardowo moduły są dostępne w postaci cienkich płytek, jednak ze względu na łatwość wykonania, mogą przybierać niemal dowolne kształty.
Ogniwo Peltiera - zastosowanie Ogniwo Peltiera, ze względu na nieskomplikowaną produkcję oraz trwałość parametrów znajduje szerokie zastosowanie jako pompa cieplna. Stosowane jest do budowy urządzeń i elementów chłodniczych, wykorzystywanych zarówno w warunkach "domowych",
jak i w zaawansowanej technologicznie aparaturze naukowej.

W tym pierwszym przypadku, wyróżnić można między innymi:
- termostaty do akwarium i terrarium
- przenośne lodówki samochodowe, piknikowe, małe lodówki domowe
- pojemniki do przechowywania piwa i win, oraz inne o konieczności utrzymania stałej temperatury
- urządzenia klimatyzacyjne przewoźne i stacjonarne
- w niektórych przypadkach do chłodzenia podzespołów komputerowych

Istotne cechy modułów Peltiera
- wytrzymałość mechaniczna
- sztywna konstrukcja, brak ruchomych elementów
- praca w każdej pozycji położenia
- możliwość stosowania w strefach zagrożonych wybuchem
- wysoka żywotność (ok. 200 tys. godzin)
- izolacja elektryczna dzięki płytkom ceramicznym
- brak czynnika chłodzącego
- niewielkie rozmiary, ułatwiające transport i przechowywanie
- możliwość połączenia modułów w celu zwiększenia wydajności

Ogniwo Peltiera może być również wykorzystywane do produkcji prądu elektrycznego, dzięki wykorzystaniu zjawiska Seebecka.
Według testów, najlepiej i najtaniej w produkcji energii elektrycznej z ciepła sprawdza się ogniwo TEC1-12730, które jest dużo tańsze od ogniw z serii TEG.
 

Przykładowa "Płytka Peltiera" na 12V prądu stałego: rozmiar 40x40mm np.: TEC1-12703, TEC1-12705, TEC1-12706, TEC1-12707, TEC1-12708, TEC1-12709, TEC1-12710 rozmiar 50x50mm np.: TEC1-12725, TEC1-12726 rozmiar 62x62mm np.: TEC1-12730, TEC1-12740

 

Przykładowa "Płytka Peltiera" na 24V prądu stałego w rozmiarze 40x40mm np.: TES1-24104, TES1-24106

 

Do procesów i urządzeń specjalistycznych należą:
- przechowywanie i transport preparatów biologicznych
- aparaty do zamrażania tkanek
- komory klimatyczne wykorzystywane w krioterapii
- chłodzenie nagrzewających się elementów elektronicznych
- chłodzenie generatorów wysokiej mocy
- chłodzenie diod laserowych
- chłodzenie kwarcowych stabilizatorów częstotliwości
- wymrażarki próżniowe
- układy chłodzące aparatury pomiarowej - do chłodzenia cieczy
- urządzenia wzorcowe temperatury o wysokiej dokładności
- elementy półprzewodnikowe w niektórych wzmacniaczach klasy A w sprzęcie High End
- inne procesy i urządzenia wymagające precyzyjnej regulacji temperatury
- generatory termoelektryczne do odzysku energii odpadowej













booked.net booked.net booked.net

Pij wodę małymi łykami żeby zregenerować włosy. Po każdym posiłku pozostań w pozycji pionowej przez pół godziny. Czym więcej światła tym mocniej oczyszczają się meridiany i naczynia krwionośne, powodując, że umysł staje się czysty i klarowny. Jesteś nagadywany (słyszysz głosy-szumy w uszach) - Atakuje grypa zwierzęca (opady toksycznej rtęci, depresja, panika, wychłodzenie organizmu, pająki, szczury). Pomaga GRIPEX MAX z apteki i elektroniczny odstraszacz na owady. Nie mieszać z alkoholem (mieszanie z alkoholem grozi mutacją-uszkodzeniem wątroby) Atakuje grypa pomorze tylko grzane piwo i woda mineralna (gazowana). Uwaga na „lichwiarz” (człowiek pobierający bardzo wysokie odsetki od pożyczonych sum). „Padłeś” ofiarą dzwoń do Centrum Kryzysowego (Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego). Największe żniwo pochłonęła głodówka i szarańcza, która nie dała spokoju.