RadioElektryka@Poczta.Fm

Tel: +48 572-147-631

Gg: 10335254

SERWIS ELEKTRONICZNY - RADIOELEKTRYKA SOSNOWIEC POLSKA

NIEZALEŻNA DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO - NAUKOWA KLIKNIJ NA OPIS DOKUMENTU

WWW.RADIOELEKTRYKA.GLT.PL WWW.RADIOELEKTRYKA.PRV.PL

 WWW.RADIOELEKTRYKA.PL

Nowa moneta obiegowa NBP: "Odkryj Polskę" – "Kościół Mariacki" 22 maja 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę z serii "Odkryj Polskę" – "Kościół Mariacki" o nominale 5 zł.

Wokół Rynku Głównego, w sercu starego królewskiego miasta Krakowa, od 800 lat żyje i rozwija się parafia Mariacka. Jej symbolem i miejscem wyznawania wiary parafian, mieszkańców miasta i przyjezdnych gości jest kościół Mariacki - świątynia po-więcona Matce Bożej. Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii pochodzą z lat dwudziestych XIII wieku. Źródła wskazują, że jej początki są związane ze sprowadzeniem do Krakowa przez biskupa Iwona Odrowąża zakonu dominikanów i przeniesieniem oddanej im wówczas parafii z kościoła św. Trójcy do świątyni Mariackiej. Tuż po wybudowaniu prezbiterium zaczęto odprawiać w niej nabożeństwa, jednak szybko rosnąca liczba wiernych skłoniła ówczesne władze kościelne i włodarzy miejskich do rozbudowy świątyni. Wraz z rozwijającym się prężnie miastem predysponowała ona do roli miejskiej fary i tak pozostało do dziś.
 

Cytując za Janem Długoszem: "[...] Setki fundacji, patronaty, bractwa, wspólnoty, cechy rzemiosł, rajcy, sędziowie, biskupi, mieszczanie kilku języków starali się hojnie ubogacić krakowską farę-matkę i źródło parafii krakowskich". Tutaj też tradycja płynnie i harmonijnie łączy się z nowoczesnością. Święci, którzy czczeni są w tym miejscu od wieków, jak choćby św. Juda Tadeusz czy św. Antoni Padewski, spotykają się ze świętymi naszych czasów, m.in. ze św. Janem Pawłem II. Dlatego przy starszych nowennowych praktykach wiary pojawiają się także nowe inicjatywy. O duchowej witalności "Notre Dame de Cracovie" stanowią również prężnie działające mariackie wspólnoty. Nie jest to więc jedynie wspaniałej urody zabytek, nie tylko bryła z pięknymi i unikatowymi dziełami sztuki, które wyszły spod rąk najznakomitszych artystów. To miejsce szczególne dla wyznawców Chrystusa, które w sposób wyjątkowy towarzyszy wielu pokoleniom krakowian.

Moneta obiegowa: "Odkryj Polskę" - "Kościół Mariacki" Nominał: 5 zł Stop: pierścień MN25, rdzeń CuAl6Ni2 Stempel: zwykły Średnica: 24,00 mm Masa: 6,54 g Brzeg (bok): moletowany nieregularnie; na boku ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami Nakład: do 1 200 000 szt. Emitent: NBP Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A. Rewers monety przedstawia widok fasady kościoła Mariackiego w Krakowie od strony południowo-wschodniej.

Czym więcej światła tym mocniej oczyszczają się meridiany i naczynia krwionośne, powodując, że umysł staje się czysty i klarowny. Jesteś nagadywany (słyszysz głosy-szumy w uszach) - Atakuje grypa zwierzęca. Pomaga GRIPEX MAX z apteki. Nie mieszać z alkoholem (mieszanie z alkoholem grozi mutacją-uszkodzeniem wątroby) Atakuje grypa pomorze tylko grzane piwo i woda mineralna (gazowana). Uwaga na „lichwiarz” (człowiek pobierający bardzo wysokie odsetki od pożyczonych sum). „Padłeś” ofiarą dzwoń do Centrum Kryzysowego (Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego).