RadioElektryka@Poczta.Fm

Tel: +48 572-147-631

Gg: 10335254

SERWIS ELEKTRONICZNY - RADIOELEKTRYKA SOSNOWIEC POLSKA

NIEZALEŻNA DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO - NAUKOWA KLIKNIJ NA OPIS DOKUMENTU

WWW.RADIOELEKTRYKA.GLT.PL WWW.RADIOELEKTRYKA.PRV.PL

WWW.RADIOELEKTRYKA.PL


Prąd obciążenia: – bez radiatora 0 do 3A, – z radiatorem do 10A.
PDF TL431 POBIERZ (2,46MB) PDF IRF9540 POBIERZ (277KB)

Prosty układ zabezpiecza akumulator przed głębokim wyładowaniem.
Zawiera tylko sześć elementów i nie wymaga płytki drukowanej.
Wersja podstawowa przeznaczona do akumulatorów żelowych 12V. Możliwość zmiany napięcia wyłączania i histerezy. Czytaj dalej...

Możliwość dostosowania do akumulatorów o napięciu 6V...12V. PDF AVT1533 POBIERZ (606 KB) Spoczynkowy pobór prądu – około 1,5mA. PDF AVT772 PPOBIERZ (271 KB)
(R2-1,8K Ohm: 5V-4V OFF)
 (R2-10K Ohm=11V OFF)

Prosty wskaźnik naładowania akumulatora

Wskaźnik naładowania akumulatora opiera się na regulowanej diodzie zenera - TL431. Za pomocą dwóch rezystorów można ustawić napięcie przebicia w zakresie od 2.5V do 36V. Pokazałem dwie możliwości użycia regulowanej diody zenera jako serca całego wskaźnika. Pierwsza jest dla wskaźnika rozładowania, a druga dla wskaźnika naładowania. Jedyna różnica to dodanie tranzystora NPN, który będzie odwracał działanie wskaźnika np. diody LED lub buzzera. Podałem również sposób obliczenie R1 oraz przykłady na niektóre napięcia. Może na początku wyjaśnię w skrócie, czym w zasadzie jest układ TL431. Układ ten to w zasadzie regulowana dioda zenera w której można za pomocą jednego z wejść (Vref) ustawić napięcie przebicia w zakresie od 2.5V do 36V. Kierunek przebicia jest taki sam jak w każdej innej diodzie zenera - od anody do katody. Opiszę tutaj w jaki sposób można zrobić bardzo prosty wskaźnik naładowania akumulatora wykorzystując ten układ, 2 rezystory i diodę LED jako sygnalizację. W tym artykule opiszę dwa sposoby na sygnalizację stanu naładowania akumulatora: pierwsza będzie nas informować o wyczerpanym akumulatorze, a druga o naładowanym.

Schemat dla wskaźnika naładowania

Schemat dla wskaźnika rozładowania 
Układ ten dział w taki sposób, że przebija przy wyznaczonym przez nas napięciu, które możemy ustawiać za pomocą rezystorów R1 i R2. W przypadku wskaźnika rozładowania dioda sygnalizacyjna powinna zaświecić się wtedy, gdy akumulatorek ma mniejsze napięcie od tego, które zakładaliśmy. Dlatego układ ten steruje tranzystorem NPN (może być to dowolny tranzystor NPN np. BC547). Jak można zauważyć regulowana dioda zenera reguluje potencjał ujemny, dlatego dołożony jest rezystor R3 którego zadaniem jest załączanie tranzystora, gdy TL431 jest wyłączony. Rezystor ten dobierałem metodą prób i błędów, ja zastosowałem 11k. R4 służy tylko do ograniczenia prądu na diodę, można go obliczyć za pomocą prawa Ohma. Oczywiście można poradzić sobie bez tranzystora, ale wtedy dioda LED zgaśnie gdy napięcie spadnie poniżej naszej wartości - schemat poniżej. Oczywiście układ ten nie sprawdzi się przy niskich napięciach - brak wystarczającego napięcia i/lub prądu do zasilenia diody LED. Układ ten ma pewny minus, polegający na ciągłym poborze prądu, który wynosi ok. 10mA.

W przypadku wskaźnika naładowania dioda sygnalizacyjna powinna zaświecić się, gdy napięcie jest większe od tego, które ustaliliśmy za pomocą R1 i R2. R3 służy tylko do ograniczenia prądu na diodę. Jak widać sam schemat jest bardzo prosty i bez problemu można go wykonać na tzw. pajączku. Napięcie przebicia można regulować od 2.5V do 36V za pomocą wejścia "Ref". Załóżmy, że dioda sygnalizacyjna ma informować nas o słabym napięciu akumulatora 12V - ma zapalać się przy 12V. Opory rezystorów dla 12V wyglądają w następujący sposób: R1= 3K8 R2=1K R2=1K Dla R1: 5V - 1K  7.2V - 1880Ω  9V - 2K6  12V - 3K8 15V - 5k 18V - 6K2 20V - 7K 24V - 8K6  Dla niskich napięć np. 3.6V R2 powinien mieć większy opór np. 10K - prąd pobierany przez układ będzie mniejszy. Układ ten może być obciążony maksymalnie 100mA (jedna dioda LED to pobór ok. 25mA). Stosując schemat dla wskaźnika rozładowania trzeba sprawdzić jakie może mieć maksymalne obciążenie tranzystor (dla BC547 jest to 100mA). Pobór prądu dla samego układu TL431 to tylko 1.5μA - praktycznie niezauważalny. Minimalny próg napięcia - taki, który jeszcze nie uszkadza akumulatorka to 0.9V na ogniwo. Jednakże wszystko zależy od tego gdzie chcecie zastosować układ np. w przypadku latających modeli RC napięcie na ogniwo 0.9V nie wchodzi w grę - sygnalizacja zaświeci się dopiero wtedy, gdy helikopter będzie już leżał na ziemi i to już przez jakąś chwilę. W przypadku latających modeli lepiej zakładać 1.2V na ogniwo no i oczywiście zamiast diody LED lepiej zastosować buzzer. Jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziecie go w jakiś śmiechach elektronicznych - często można go spotkać w różnych zasilaczach.


Wskaźnik rozładowania.

Zabezpieczenie akumulatora

Sygnalizator akustyczny NE555

Poniższy układ jest to prosty i niezawodny sygnalizator akustyczny dający nam szeroką możliwość zastosowania, zarówno w konstrukcjach zabawek jak i większych aplikacjach. Dzięki takim walorom, jakimi są niewielkie rozmiary, szeroki zakres napięć pracy, niski pobór prądu. Wszystkie zalety tego układu wynikają z zastosowania popularnego układu scalonego NE555 oraz przetwornika piezoelektrycznego zamiast dużego i „prądożernego” głośnika dynamicznego. Napięcie zasilające waha się od 4,5 V do, aż 18V. Wykaz elementów: US1 – NE555 D1 – 1N4002 C1 68 – 100nF KPC C2,C3 – 22nF KPC R1 – 2,7kΩ R2 – 15kΩ PRZETWORNIK PIEZO

Sygnalizator akustyczny 10-20dB


Sygnalizator akustyczny 70-85dB

Sygnalizator akustyczny NE555
 

Migająca dioda led 230V. Diak – odmiana tyrystora, dwukierunkowy półprzewodnikowy element wyzwalający, składający się z dwóch połączonych antyrównolegle dynistorów. Diak przełącza się ze stanu blokowania do stanu przewodzenia na ogół przy napięciu około 30 V, a typowa wartość prądu przewodzenia nie przekracza kilkudziesięciu amperów.

Prosty obwód dzwonka 555 wykorzystuje tylko jeden licznik LM / NE 555 ic ustawiony jako astabilny tryb multiwibratora. Ten obwód dzwonkowy 555 wytwarza częstotliwość wyjściową 1 kHz. Jest wystarczająco głośny, aby być słyszanym. R1 można zmieniać czenstotliwość.
Automatyczna kontrola ładowania akumulatora w skuter.


Sygnalizator wyłączenia regulatora prądnicy i ssania automatycznego.

Zabezpieczenie akumulatora z sygnalizacją dźwiękową i świetlną.

Zabezpieczenie akumulatora z sygnalizacją dźwiękową i świetlną. Automatyczne odłączanie zasilania świateł pojazdu przy rozładowanym akumulatorze. Po podaniu zasilania buzer zasygnalizuje krótkim dźwiękiem trzy przyciszające się sygnały oznaczające podanie plusa po stacyjce. Jak akumulator ulegnie rozładowaniu i napięcie spadnie, poniżej 11 Volt dioda Led zacznie pulsować, a z buzera zacznie wydobywać się krótki przerywany sygnał dźwiękowy. Przekaźnik 12 Volt 2 Amper odłączy zasilanie głównego przekaźnika reflektorów pojazdu. Jako przerywacza użyto układ scalony Ne 555. Zamiast T1 można zastosować tranzystor p-channel mosfet - VP2106N3-G, TP2104N3-G, IRF9540.


Budowa TL431. Źródło napięcia odniesienia TO92.

Zabezpieczenie akumulatora żelowego. Układ zbudowany jest na wzmacniaczu operacyjnym TL081 w konfi guracji komparatora dwóch
napięć. Napięcie wzorcowe zbudowane na elementach R1, D1 i ustawione przy pomocy PR1 porównywane jest z napięciem jakie odkłada się na rezystorze R3, które jest równe 2/3 napięcia występującego na zaciskach akumulatora. Kiedy napięcie na rezystorze R3 spadnie poniżej napięcia ustawionego za pomocą PR1, to na wyjściu wzmacniacza operacyjnego pojawia się stan wysoki, który odłącza poprzez przekaźnik odbiornik. W tym momencie nasza nawigacja przechodzi na zasilanie z własnej baterii. Uruchomienie układu sprowadza się tylko do ustawienia za pomocą potencjometru montażowego odpowiedniego napięcia, które spowoduje załączenie przekaźnika. Napięcie to należy wyliczyć wg przykładu omówionego poniżej dodając margines bezpieczeństwa 0,5–1 V. Układ posiada histerezę o wartości ok. 1 V aby w momencie odłączenia obciążenia, kiedy to napięcie na zaciskach wzrasta układ ponownie się nie załączył. W modelowym układzie napięcie odłączenia to 11 V natomiast do ponownego załączenia napięcie musi wzrosnąć o 1 V. W tab. 1 przedstawione są napięcia końcowe na ogniwach, których nie należy przekraczać. Na przykład napięcie końcowe rozładowania akumulatora 1,2 Ah, z którego pobierany jest prąd 0,4 A (0,33 C) wynosi 6 ogniw × 1,70 V=10,2 V. Na koniec warto nasz układ przetestować na regulowanym zasilaczu i sprawdzić czy przekaźnik reaguje prawidłowo na zmianę napięcia i ewentualnie skorygować nastawy. Układ należy podłączyć pomiędzy akumulatorem a „zapalniczkowym” zasilaczem GPSa. Pobór prądu w trybie ładowania z akumulatora: 30 mA, waga z akumulatorem żelowym 1,2 Ah: ok. 600 g. PDF AVT1533 (609KB)


click foto...
Zabezpieczenie akumulatora 12V Po podłączeniu należy przeprowadzić regulację punktu załączenia. W tym celu ustawiamy potencjometr P2 Hyster . na środek (histereza wynosi wtedy ok. 1.5V). Na wejście podajemy napięcie wzorcowe (np. z zasilacza regulowanego), przy którym ma być załączone obciążenie w akumulatorze. Następnie ustawiamy potencjometrem P1 Level poziom (punkt), przy którym przekaźnik zadziała i włączy się dioda LED. Czynność można powtórzyć, przekręcając nieznacznie potencjometry do momentu aż doprecyzujemy wartości napięcia załączenia i ustalimy dokładną wartość histerezy. Należy pamiętać, że przy dużych obciążeniach stosuje się większą wartość histerezy, aby obwód nie wpadł w oscylacje, gdyż napięcie akumulatora może wtedy znacząco zmniejszać się. POBIERZ PDF AR125 (967KB)

Zabezpieczenie akumulatora 12V z MOSFET-em Do złącza oznaczonego - IN + podłączamy chroniony akumulator 12V (pamiętajmy o prawidłowej biegunowości), natomiast do złącza + OUT - obciążenie (odbiorniki). Po podłączeniu należy przeprowadzić regulację punktu załączenia. W tym celu ustawiamy potencjometry P2 Hyster . i Level na środek (histereza wynosi wtedy ok. 1.5V). Na wejście podajemy napięcie wzorcowe (np. z zasilacza regulowanego), przy którym ma być załączone obciążenie w akumulatorze. Następnie ustawiamy potencjometrem P1 Level poziom (punkt), przy którym przekaźnik zadziała i włączy się dioda LED. Czynność można powtórzyć, przekręcając nieznacznie potencjometry do momentu, aż doprecyzujemy wartości napięcia załączenia i ustalimy dokładną wartość histerezy. Należy pamiętać, że przy dużych obciążeniach stosuje się większą wartość histerezy, aby obwód nie wpadł w oscylacje, gdyż wartość napięcia akumulatora może wtedy znacząco obniżać się. POBIERZ PDF AR127 (983KB)

Elektroniczny kierunkowskaz Urządzenie spełnia rolę przerywacza elektronicznego umożliwia regulację błysków od 24 do 48 na minutę. Maksymalne obciążenie 5W. Świetnie nadaje się do uatrakcyjnienia zabawki lub też roweru, samochodu jako światło ostrzegawcze. Na tranzystory zaleca się założyć radiator o powierzchni kilku centymetrów.
Napięcie zasilające układu 9 do 12 V Wykaz elementów:

 
T1, T2 – BD136 lub BD138
D1,D2 – 1N4148
C1 – 4,7µF/16V
C2 – 47nF/16V
US1 – NE555
R1 – 10kΩ
R2 – 100kΩ
R3,R5 – 1kΩ
R4 – 2,7kΩ
P1 – 100kΩ

Zabezpieczenie akumulatora z sygnalizacją dźwiękową, świetlną i oddcięciem zasilania świateł.

Automatyczne załączanie ładowania akumulatora (zabezpiecza przed rozładowaniem akumulatora przez alternator i ssanie automatyczne na postoju przy załączonej stacyjce i wyłączonym silniku). Przeciętny akumulator motocyklowy 7 Ah 12 Volt zmagazynuje 130 Wat. Alternator i ssanie automatyczne pobiera około 2 A 24 Wat na godzinę. Po przekręceniu kluczyka na pozycję on układ jest, wyłączony dopiero po uruchomieniu silnika alternator podaje 14.4 Volt i załącza przekaźnik. Przekaźnik pozostaje załączony do momentu przekręcenia kluczyka na pozycję off lub do momentu rozładowania akumulatora do 11 Volt. Pozwala to obniżyć zużycie energii przez ssanie i alternator (regulator napięcia atv 250) podczas słuchania radia przy zgaszonym silniku.


Automatyczny wyłącznik ładowania akumulatora do regulatora 3 fazowego ATV 250 ST-9C. Silnik 4T GY6 139QMA.
Transoptor, także optoizolator – półprzewodnikowy element optoelektroniczny składający się z co najmniej jednego fotoemitera i co najmniej jednego fotodetektora umieszczonych we wspólnej obudowie.
POBIERZ PDF PC817X Series (280KB) POBIERZ PDF TLP521-4 (266KB)

Syrena elektroniczna dużej mocy. Układ został zbudowany na generatorze NE555 jako wzmacniacz został użyty tranzystor typu Darlington. Wytwarza dźwięk o częstotliwości 800Hz przerwy z częstotliwością 0,4Hz. Syrenę można zastosować do zabawek, alarmów oraz tam gdzie potrzeba sygnalizacji dźwiękowej. Maksymalna moc syreny to około 10W. Napięcie zasilania 5 – 18 VDC

Syrena elektroniczna małej mocy NE 555

Wzmacniacz audio do motocykla.
POBIERZ TDA7269A PDF 58.2KB

Zabezpieczenie przeciwzwarciowe 5V.

T1 - BC557 (max prąd 200mA)

T2 - BC547

 

 Poprawiony schemat zabezpieczenia przeciwzwarciowego.


 


 

Wyłączanie urządzenia stanem wysokim (fot.1). Wyłączanie urządzenia stanem niskim (fot.2). Układ poprawnie pracuje od
5-15Volt. Przy napięciu 4V układ sam się załącza.


POBIERZ PDF TLP521-4 (266KB)

ON/OFF skuter lamp.

Aktywacja tranzystora stanem niskim i wysokim.

Prosta syrena (dwa tony) oparta na NE555.

Woda (tlenek wodoru; nazwa systematyczna IUPAC: oksydan) – związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem. Słowo woda jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.

Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych. Większość występującej na Ziemi wody jest „słona” (około 97,38%), tzn. zawiera dużo rozpuszczonych soli, głównie chlorku sodu. W naturalnej wodzie rozpuszczone są gazy atmosferyczne, z których w największym stężeniu znajduje się dwutlenek węgla.

Woda naturalna w wielu przypadkach przed zastosowaniem musi zostać uzdatniona. Proces uzdatniania wody dotyczy zarówno wody pitnej, jak i przemysłowej.

STRONA NR - 1

NASTĘPNA STRONA >>